W piątek 22 listopada odbyło się drugie spotkanie w ramach Turystycznych Spotkań Tematycznych, czyli nowego cyklu organizowanego pod egidą uczelnianego AZS.
Na początku uczestnicy mogli obejrzeć kilka widoków z jesiennego Beskidu Niskiego i zimowych Bieszczadów. Przez chwilę dyskutowaliśmy o zaletach wędrówek o innych niż lato porach roku.
Następnie omówione zostało jak wysokość i różne formy terenu mogą wpływać na pogodę w górach oraz to, że lepiej posługiwać się terminem warunki zimowe, bowiem sugerowanie się porami roku albo aurą w dolinach może być złudne.
Warunki w górach późną jesienią, zimą i wczesną wiosną często sprawiają, że znane z lata i dobrej pogody trasy wycieczek, w mniej sprzyjających porach roku stają się trudniejsze i mniej przewidywalne, a do ich pokonania potrzeba adekwatnego sprzętu, więcej czasu i sił.
W części poświęconej jesiennym i zimowym zagrożeniom omówione zostały:
– czynniki sprzyjające wychłodzeniu organizmu (temperatura, wiatr, wilgotność)
– kwestie mechanizmu wychładzania się organizmu i związanej z tym profilaktyki
– zagadnienia odmrożeń i to jak im przeciwdziałać
– możliwe konsekwencje oddziaływania na wędrowców silnego wiosennego słońca.
Obalony został mit rozgrzewania się alkoholem oraz rozcierania przemarzniętych stóp śniegiem.
Pokazany został stricte zimowy sprzęt – raczki i rakiety śnieżne. Mowa była też o niezastąpionych zimą, ale praktycznie przydatnych przez cały rok, różnych elementach wyposażenia: latarkach, termosach, matach do siedzenia. Zademonstrowano użyteczność folii NRC.
W końcowej części spotkania można było dowiedzieć się jakie są typy lawin śnieżnych, czy schodzą one także w Bieszczadach oraz gdzie szukać informacji o zagrożeniach lawinowych. Jako ciekawostkę pokazano jak wygląda zestaw lawinowy.
Spotkanie zwieńczyły rady na temat wzywania pomocy i informacje o tym, jak działa aplikacja Ratunek.
Ostatnie spotkanie w jesiennym cyklu 2024 planowane jest na 29 listopada i poświęcone będzie zasadom planowania wycieczek górskich.